Press "Enter" to skip to content

Double Horse 9100

admin 0

Śmigłowiec Shuang Ma 9100 Double Horse 9100 zakupiłem przez internet za około ~190zł, podekscytowany trochę tym jak kolega w pracy dostał mniejszy śmigłowiec dwu wirnikowy. Ja wybrałem układ klasyczny – wirnik główny i śmigło ogonowe. Myślałem że będę mógł bawić się tym śmigłowcem w mieszkaniu, okazało się niestety, że nie jest to taka prosta sprawa…

Po wyjęciu z pudełka i kupieniu 8 baterii paluszków  (brak w zestawie)  do nadajnika zestaw jest gotowy do lotu. Nieco zaskoczyło mnie że łopaty wirnika głównego nie są przymocowane na sztywno – rozumiem że chodzi o bezpieczeństwo dla samego modelu i otoczenia, poza tym kąt natarcia jest stały. Wirnik główny ma jedną płaszczyznę pochyłu – przód tył. Kierunek ustalany jest poprzez zwiększenie lub zmniejszenie prędkości obrotowej śmigła ogonowego, przeciwdziałającej momentowi obrotowemu wytwarzanemu przez wirnik główny.

Double Horse 9100 headNie polecam latania w mieszkaniu! Śmigłowiec bardzo żywo reaguje na stery oraz ma tendencje do latania bokiem 😉 przez co cały czas trzeba reagować. Mały ruch przepustnicy (lewy drążek) powoduje że obijamy tynk na suficie … Przy jednym z twardszych lądowań niestety uszkodziłem śmigło ogonowe – dało mi się dokupić część w jednym ze sklepów internetowych, podobnie przy lotach na wietrze, opanowanie zawisu czy lotu po prostej wymaga wieeelu ćwiczeń i samozaparcia.

Kolejne loty skończyły się uszkodzeniami głowicy – też musiałem kupić zestaw zamienny, na szczęście demontaż i ponowne skręcenie nie przysporzy kłopotu nawet mało doświadczonemu modelarzowi amatorowi.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.