Press "Enter" to skip to content

Quadrokopter – część 1

admin 0

Zafascynowany możliwościami multikopterów postanowiłem pójść tą drogą i zbudować swój własny – quadrocopter czyli multiśmigłowiec z 4 wirnikami. Obliczyłem ile mniej więcej chce na to wydać i przeszedłem do realizacji planu. Zakupiłem więc (http://abc-rc.pl) w cenie oko 1200 zł takie elementy: 

 

 1. FA-SL X600 – Quadcopter – 600mm – rama kompletna 4-axial  – ramiona są aluminiowe, jedno jest czarne, rama jest wycięta z laminatu G – 10 (szklano epoksydowy), sprawia wrażenie bardzo twardego, z nieco ostrymi kantami, warto je przetrzeć odrobinę papierem ściernym aby się nie zaciąć. Do kompletu dołączone są śruby i nakrętki 4mm do połączenia ramion z ramą – które można tak zamontować aby były składane. Śruby  3mm są przeznaczone do zamontowania łoży pod silnik na końcówki ramion. W opisie w sklepie jest napisane że w komplecie są jeszcze tulejki dystansowe – ja niestety ich nie dostałem :(, Podwozie  w komplecie jest słabiutkie i niskie nie można go zamontować tak by udało się składać ramiona – to jest do wymiany, a ponieważ myślę o montowaniu jakiegoś sprzętu foto to musi być mocna konstrukcja. (cena: 159zł)
 2. Silniki 2212 920KV – silniki DJI do F450 i F550 – to element na którym nie warto oszczędzać, przydadzą się na przyszłość gdy będę rozbudowywać quadro do lepszego systemu, bardzo dobrze wykonane , są piasty do przykręcenia śmigieł, wyważone, ciche i mocne i do tego ta czerwień… polecam! (cena: 4 x 129 = 516zł) (Taka uwaga ode mnie: warto pomyśleć o śrubkach mocujących bo nie ma ich w komplecie – pasują 3mm)
 3. Regulator  ESC HobbyWing Skywalker Quattro 4x20A – SQ20A4U – do 432Hz – ponieważ nie chciałem przepłacać kupiłem taki zintegrowany. Nie bardzo udało mi się go przeprogramować np na ustawienie baterii LiPol (domyślnie jest ustawiony na NiMH – wg instrukcji), dzięki temu zakupowi zaoszczędzamy nieco pieniędzy gdyż dobre 4 regulatory kosztowały by trochę więcej – w sumie patrząc na to z perspektywy czasu chyba kupił bym 4 odrębne, – ale to przy kolejnej wersji Quadro,  (cena: 219zł)regulatory4in1
 4. Multicopter EAGLE – uniwersalna płyta główna na 6 silników prosta w obsłudze płyta główna do multicopterów, trochę żałuję gdyż mogłem kupić tańszą, wystarczającą na 4 silniki, z wyświetlaczem – KK2, była na allegro za około 120zł, a ta była za 269zł, w przyszłości chciałbym kupić zestaw DJI NAZA + GPS, który jest używany np w modelu Phantom DJI
 5. 4 kable do połączenia odbiornika z płytą sterującą,  – 10 cm, (Futata) wtyki serw, 3,20 za sztukę,  mogą nie pasować do każdego odbiornika, czasami trzeba przyciąć jedną krawędź.
 6. Śmigła pasujące do silników DJI – dwa komplety śmigieł przeciwbieżnych (polecam dokupić jeszcze dodatkowe komplety – ja musiałem domówić po pewnym „wypadku” o którym w kolejnych postach 🙂 ( 2×9,80 = 19,60zł )

Czego nie zakupiłem a by się przydało:

 1. Lipol – posiadam 2200mAh
 2. odbiornik – też posiadam 6 kanałowy spektrum, mam tez 8 kanałowy z telemetrią,
 3. Nadajnik – mój to Spektrum DX8
 4. Śrubki – 3mm x 10mm, 3mmx30mm, o których już wspominałem do silników długość max 6mm, ja mialem 10mm przez co zamontowałem je dokręcając nakrętkę samokontrójącą do kupienia w Castoramie za 0.14gr śrubki i nakrętki oraz polecam też podkładki
 5. Rzep – do zamontowania lipola pod ramą
 6. Płaskownik aluminiowy 20mm szerokości do zamontowania ESC (regulatora)
 7. Konkektor do regulatora – wtyczka do zasilania, ja użyłem T-konektora
 8. Tulejki dystansowe które można by wykorzystać do zamontowania płyty sterującej
 9. Obudowę do elektroniki  – można użyć jakiegoś pudełka, np po płytach CD, po maśle, to całkiem dobre elementy modelarskie 🙂

Kolejna relacja po zmontowaniu

cdn …

PS: Nie jestem w żadne sposób związany ze sklepem abc-rc.pl – tak jakoś wyszło że tam najczęściej kupuję części, tak się jakoś przyzwyczaiłem, i tu też mają konkurencyjne ceny.

 

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.