Press "Enter" to skip to content

Kontroler RACEBASE FC – quadrocopter wyścigowy

Maciek 1

Ciesząc się postępami w nauce latania w trybie akro moim Nighthawkiem, postanowiłem że w międzyczasie złożę sobie mniejszy quadrocopter wyścigowy. Po rozmyślaniach nad kontrolerem lotu na tym co wybrać, jakie mają możliwości i co jest „na topie” postanowiłem wybrać świeżą produkcję (rodzimą bo polską) ze strony shop.rotoracer.eu. Poza standardowymi elementami takimi jak szybki procesor, odpowiednia ilość czujników i zgodność z oprogramowaniem Betaflight czy też Cleanflight na płytce jest również OSD oraz wbudowana kość SPI Flash 64Mbit pamięci dla Blackbox. 

Cena płytki: 199zł z przesyłką 209zł

Płytka przychodzi goła, bez żadnych przewodów i wtyczek.

912-racebase-render

Flashowanie

Flashowanie na zalecany kod betaflight od Marbalona w zasadzie przebiega bez większych problemów, pomijając informację o błędzie z timeoutem procesora, ale po podłączeniu płytka dział bez problemu, ja wybrałem najnowszą wersję betaflight_2.9.1_RACEBASE.hex

Po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji pod chroma ze sklepu google. Podpiąłem płytkę przez USB i bez specjalnej konfiguracji, w zakładce Firmware Flasher użyłem Load Firmware [Local] a potem Flash Firmware.  Oczywiście wyskoczył błąd bootloadera.

Co trzeba zrobić? Trzeba odłączyć płytką od usb. Znaleźć na płytce piny z opisem boot (na prawo od microprocesora) i zewrzeć je używając np nożyczek/śrubokręta/szpilek i jednocześnie podłączyć usb. W trybie boot mruga tylko jedna dioda obok złącza usb – teraz flashowanie przebiega już normalnie.

betaflight

Podłączenie odbiornika

Ponieważ ma to być w przyszłości mały dron wyścigowy, podłączenie odbiornika powinno być realizowane przez PPM – czyli jeden kabel z sygnałem PWM z wszystkich kanałów. Z uwagi na to że akurat posiadam aparaturę w systemie dsm od Spektrum, chciałem wykorzystać satelitkę którą mam od odbiornika AR6200. Niestety płytka jest bez żadnych wtyczek więc po pierwsze musiałem znaleźć gniazdo dla kabelka z satelitki. Gniazdo jest to JST-ZH raster 1.5mm. Można takie kupić w sklepie: http://mmhobby.pl/ także wtyczki z przewodami. Zamówienie zrealizowane bardzo szybko, polecam.

Gniazdo przylutowałem tak jak pasowało.

Problemy. 

Po podłączeniu kabla, nie zauważyłem aby satelita dawała jakiekolwiek znaki życia. Oczywiście satelita była wcześniej zbindowana razem z odbiornikiem. Spróbowałem skonfigurować wg zaleceń które znalazłem w internecie.

Ports: Zaznaczony UART3 / Serial RX

Configuration:

Receiver Mode:  RX_SERIAL

Serial Receiver Provider: Spektrum1024

Receiver: Channel Map TAER1234 (JR/Spektrum/Graupner)

Jednak i po tej konfiguracji nadal nic. Dopiero po analizie informacji na temat okablowania okazało się że płytka nie jest dokładnie kompatybilna z okablowaniem satelitki. UWAGA! Okazało się ze wtyczkę należało przylutować na odwrót (zasłaniając cześć napisu „spektrum” nad polami lutowniczymi, i nieco przesunąć od krawędzi). Ostatecznie w moim przypadku – zamieniłem kable szary z pomarańczowym i nagle wszystko ożyło i zaczęło działać.

racebase-spektrum-satellite-cable

Efekty działania podłączonego odbiornika można oglądać w programie Betaflight w zakładkach PID Tuning albo w Receiver gdzie jest okno Preview z położeniem naszego wirtualnego quada. Model będzie się tak ustawiał jak będziemy manipulować drążkami, dokładnie tak jak w symulatorze lotu!

Demonstracja OSD znaleziona na YT:

OSD wersja 2.9.1 dedykowana do płytki RACEBASE

  • Jedną z komend którą trzeba włączyć gdy np jest problem z fontami to osd_update_font w CLI, po tym zabiegu mamy już ładne grube fonty.
  • Wyświetlanie nazwy pilota/modelu: nick Nazwa
  • Wejście do osd: throttle na połowę i pitch w dół, (czyli lewy drąg na środek a prawy w dół)
  • prawym drążkiem w dół, zatwierdzenie w prawo

Mam nadzieję, że post przyda się komuś kto także zakupił ten Flight Controller

Napięcia na płytce dla nadajnika video i kamery to – (mierzone) ok 10V, warto mieć to na uwadze gdy podpinamy jakieś moduły albo małe kamerki które potrzebują jedynie 5V

Telemetria i S.PORT

Jak widać ze schematu na kontrolerze mamy pady do RSSI, S.BUS 5V, GND w ten sposób możemy podpiąć dowolny odbiornik FrSky. Niestety próżno szukać padu dedykowanego pod telemetrię albo chociaż jakiegoś wolnego UART’a  (potrzebujemy TX) aby podpiąć S.PORT np z X4R-SB. Na rozwiązanie tego problemu jest parę opcji np przeflashować odbiornik aby używał F.PORT ale do tego potrzeba odpowiednio skonfigurowanego Uarta – TX lub czasami przemapowanie np padu dla buzzera – ale z tego co sie orientuje nie działa to w tym przypadku. Nowsza wersja RaceBase FC ma już dodatkowy pad obok portu spektrum.

Jest natomiast rozwiązanie sprawdzone ale wymagające nieco wprawy bo trzeba wlutować się w jedną z nóżek procesora,  jak to jest pokazane na rysunku:

4 pad patrząc od dołu/lewej strony

Zdjęcie z Facebooka autorstwa najpewniej Marcina Szczepanka z Szczepcio Kopters którego serdecznie pozdrawiam.

Jest to 4 nóżka licząc w prawo od rogu, który jest po przeciwnej stronie od kropki na procesorze. Dodatkowo włączamy telemetrię w betaflighcie oraz aktywujemy w portach frsky sport i mamy w nadajniku telemetrię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.