Press "Enter" to skip to content

Budowa racecoptera na ramie QAV180

Maciek 1

Po zabawie większym modelem typu Nighthawk 280 Pro postanowiłem zbudować coś mniejszego i poręczniejszego oraz szybszego i bardziej modułowego. Tak by się czegoś więcej nauczyć i wykorzystać np nowy kontroler RASEBASE

Części do pierwszej wersji 180:

Rama: QAV180 – z abc-rc.pl
Silniki: Readytosky 1306 3100KV
Regulatory (ESC): Favourite 20A optoPro LittleBee BLHeli
Śmigła 4045
Kontroler lotu: BASEFLIGHT
Odbiorniki: Satelita spektrum podpięta po PPM serial
Kamera: 600TVL 1/4 CMOS 2.8mm 90 Degree FPV Camera PAL/NTSC 3.7-5V z Banggood w obudowie Foxeer
Nadajnik video: Boscam FPV 5.8G 10mW Wireless Audio Video Transmitter Module TX5813
Płyta dystrybucji zasilania Matek z abc-rc.pl
Bateria Tattu 4s 75C

Waga z baterią ok 360gr

Modyfikacje:

Po pierwszych oblotach, model spisywał się wyjątkowo dobrze, nie wiem czy to efekt kontrolera lotu jakim jest BASEFLIGHT czy może moich rosnących umiejętności 😉 ale na prawdę dało się już tym polatać. Oczywiście nie obyło się tez kraks. Po twardych lądowaniach niestety połamałem śmigła, a następnie odkleił się moduł VTX. Po kolejnych wymianach śmigieł niestety ale zdarzyła się poważniejsza awaria pierwszego silnika. Przestał pracować prawidłowo. Przerywał i nie wchodził na obroty tak jak inne. Dla testu odlutowałem go i wlutowałem inny, większy – BR2205  2600KV RacerStar – który działał bez zarzutu, co oddaliło podejrzenie o problem z regulatorem.

Zamówiłem nowy silnik FlyCat o podobnych parametrach – okazał się identyczny jak pozostałe. Po pierwszym oblocie – model przewrócił się na stronę 1 silnika – silnik zaczął podobnie reagować. Diagnoza – podobnie jak poprzedni – najwyraźniej spalił się.

Stwierdzam że te silniki nie radzą sobie na 4s dlatego zmieniłem wszystkie na RacerStar 2600KV

Ponieważ praktycznie zgubiłem moduł nadawczy – dlatego też na szybko kupiłem nadajnik video 200MV – który bardzo dobrze pasuje do zakupionej ramy, z antenową przejściówką  kątową SMA jack to RP-SMA plug Zamontowany jest za pomocą trytek w 2 miejscach. Myślę ze dodatkowo przydała by się cienka nakrętka która stabilizowała by końcówkę przejściówki. Szkoda że nie wzmocniłem tego np taśmą bo ostatecznie przy próbach flipów i twardym dachowaniu antena wyrwała złącze z przejściówki.

Co do silników RacerStar 2600KV – uważam że to świetny produkt, przy testach przyspieszenia (punch) naprawdę robią wrażenie! Muszę nagrać filmik ale na śmigłach 4″ sprawują się świetnie. Jedynie można nieco się przyczepić do tego co dostajemy w pudełku – jeden silnik miał nakrętkę okrągłą, bez śruby, bez możliwości łatwego przykręcenia – ostatecznie zmieniłem nakrętkę z wcześniejszych silników – pasuje idealnie.

Uwagi do budowy:

Większość połączeń jest lutowana, co ostatecznie nie było najgorszym pomysłem, ale bardzo dobrze że buzer miałem odłączany bo jego dźwięk był bardzo irytujący przy konfiguracji 180ki.

W następnych wersjach dodał bym przełącznik zasilania dla vtx’a z uwagi na częste odłączanie anteny – aby nie spalić odbiornika.

Przy próbie zmiany VTX na Foxeera Switch 25MW – 600MW popełniłem błąd i zasilanie przylutowałem na odwrót i w ten sposób spaliłem przetwornicę MP1584 mam nadzieje, że uda mi się ją przelutować.

20161031_193558

Przy kraksie, uszkodziłem także rzepa, na przyszłość należy je zmienić na coś mocniejszego lub, wzmocnić nićmi.

Umiejscowienie FC i płytki zasilania także należy odpowiednio wzmocnić, mi przy twardym lądowaniu połamały się gwinty słupków dystansowych – następne jakie kupię to raczej aluminiowe. Od spodu quada przykleiłem fragment EPP tak aby chronić śruby dystansów trzymających FC i dystrybucję zasilania.

Wolne wnioski:

Rama jest świetnie dobrana do tego FC i wyposażenia

  • pasuje obudowa kamery Foxeer o szerokości ~ 25mm – idealnie
  • wyprofilowane otwory pod antenę VTX
  • FC idealnie w środku – łatwy dostęp do padów BOOT w BASEFLIGHT
  • otwory na 2 rzepy do trzymania baterii  – bez tego nie ma co nawet startować, baterię muszą być świetnie zabezpieczone.
  • Jest też trochę miejsca na zamontowanie np GoPro lub SJ4000/sj5000 albo kamery Xiaomi pod odpowiednim kątem.
  • Idealna rama pod śmigła 4 calowe.
  1. Witam serdecznie, chciałbym się Państwa zapytać, ile pieniędzy należy przeznaczyć na samodzielną konstrukcję najmniejszego drona? Jestem majsterkowiczem i chciałbym kiedyś stworzyć coś własnego. Jak zrobie, to podzielę się moim projektem. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.