Press "Enter" to skip to content

Mini dron 2 calowy z runcam 2

Maciek 0

Dzisiaj napiszę o moim mini droniku z kamerą HD RunCam 2. Od dawna myślałem o jakimś fajny rozwiązaniu bezpiecznego małego drona, z którego będę mógł nagrać obraz w lepszej rozdzielczości i tak powstał mój RunCam2 mini 2 inch quad.

Rama

Rama jest własnego projektu, którą wyciął mi kolega, zrobiona jest z 2mm karbonu. Zaprojektowałem ją w programie ScetchUp 3d od google.  Składa się tylko z jednego elementu bo nie było potrzeby dodawać innych. Przednie ramiona są proste aby przede wszystkim śmigła nie wchodziły w kadr. Tylne są pod kątem ok 45 stopni, na których poprowadzone są kable do ESC umieszczonego z przodu. Rozstaw silników to ok 105mm, otwory montażowe pod silniki 1103 są w rozstawie 9mm.

Projekt nie jest idealny, ramiona można było zrobić węższe i bez otworów ale poza tym esc i fc pasowały bardzo dobrze. Przydały by się do tej ramy ochraniacze dla śmigieł gdyż silniki są w tak małej ramie bardzo podatne na uszkodzenia.

Silniki

Silniki kupiłem najtańsze 1103 KingKong 7800k. Na 2s przy tym ciężarze (126g)  radziły sobie całkiem dobrze. Przykręciłem silniki 3 śrubkami, które były idealne pod 2mm ramę. Polecam jednak silniki o większej mocy, na tych, cały model raczej pływał, oraz są bardzo delikatne. Jedno twardsze lądowanie i wyskoczyła ośka  a przy innym wypiął się stator.

Śmigła

Śmigła to Gemfan Hulkie 2040, pomarańczowe. Ponieważ śrubki do mocowania śmigieł były nieco krótkie dlatego śmigła wymagały małej modyfikacji.

Wiertłem 4mm nawierciłem nieco śmigła tak aby łebek śrubki wszedł na jakies 2mm

Po tej operacji długość śrubek już była odpowiednia.

Podobny zabieg robiłem na śmigłach T-Type Propeller – 2035BN Gemfan 4Blade purple.

RunCam 2

Tą kamerę miałem od dawna i zastanawiałem się jak ją wykorzystać. Dlatego też wyciągnąłem baterię. Rozebrałem obudowę oraz nawierciłem ją z boku i z dołu aby zmniejszyć wagę oraz zwiększyć wentylację. Do środka w miejsce baterii zamontowałem nadajnik video Tramp HV oraz odbiornik FrSky r-xsr. Wszystko działało jak trzeba. RunCam 2 podpiąłem poprzez kabel USB z którego było wyprowadzone zasilanie i sygnał video z wyjścia TV. Aby nie było wibracji całość umieściłem na gąbce i jedynie przykleiłem taśmą dwustronną. Przez otworzy w obudowie przeciągnąłem rzepa, który trzymał wszystko razem z baterią w odpowiedniej pozycji.

Kontroler i ESC

Wykorzystałem F3 RacerCube w/ BEC & LC Filter & OSD & BLHELI_S 10A 4in1 ESC (MPU6000 / DSHOT / 2-4S / 20x20mm) zakupione na myrcmart.com za około 37.99$, elementy były original spinane wiązką przewodów. Na fc zainstalowałem najnowszy wtedy Betaflight 3.3 odrobinę przerobiony przeze mnie.

Nagranie z lotu

W locie model prezentował się całkiem przyzwoicie co zresztą widać w załączonych filmach:

Niestety po jednym z upadków runcam2 przestał reagować poprawnie i zrezygnowałem z niego zmieniając kamerę na RunCam micro i już bez nagrywania HD.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.