Press "Enter" to skip to content

Chcę latać multicopterem – jak zacząć?

Maciek 2

Dzisiaj w podstawach multicopterów postaram się odpowiedzieć na pytania nurtujące każdego kto chciałby polatać wielowirnikowcem. Z czego składa się „multicopter” – co potrzebuję by go zbudować? Ile to kosztuje?

Nad czym muszę się zastanowić?

Każdy kto zafascynowany filmikami w internecie „z lotu ptaka” albo „z lotu Phantoma” wykrzyknął „ja też tak chce” prędzej czy później zacznie zadawać sobie pytania jak to zrobić? Czy to jest skomplikowane? Czy będę potrafił tak latać?czesci-quadro Poza wcześniejszymi pytaniami warto sobie zadać podstawowe pytania – czy i ile mam na to pieniędz? Czy mi się nie znudzi po paru lotach/kraksach? Na te pytania, prawie na każdym forum modelarskim związanym z copterami odpowiedź jest jedna: „biedrona” – Jest to tani (cena w okolicach 200zł) quadrocopter, i-quadrocopter-2-4-g-r-c-biedronkado zabawy w domu lub na zewnątrz w bezwietrzną pogodę.

Lub jeszcze tańsze rozwiązanie Cheerson CX-10 (ten po prawej) cena poniżej 120zł w polskich sklepach lub ok 60 w zagranicznych:

DSC02322x

 

Od niego warto zacząć zabawę z tego typu modelami. Dlaczego? Otóż dzięki niej obeznamy się z podstawowymi elementami modelu oraz nauczymy się właściwych odruchów pilotażu tak by móc bez większego stresu przesiąść się na coś poważniejszego.

Gdy już opanujemy: start, lądowanie,  zawis, kontrolowany lot po 8, tyłem i przodem do nas i żadne kwiatki czy ściana nie będzie dla nas zaskoczeniem, oraz nie będziemy musieli po każdym lądowaniu zakładać ponownie śmigieł … być może warto się zastanowić nad czymś większym.

Co jeszcze dowiemy się po lotach biedronką? 

– że to co trzymamy w rękach to nadajnik, a w modelu jest odbiornik i że najpewniej pracuje na częstotliwości 2.4Ghz (w zależności od modelu!!, podobnie jak sieć Wifi)

– że w nadajniku można ustawić czułość, ale czego? czujników są to zwykle żyroskopy które pomagają nam w stabilizacji modelu – bez tych elementów praktycznie nie bylibyśmy w stanie utrzymać modelu w powietrzu, nie mówiąc o zrobieniu zawisu w jednym miejscu. (Zobacz artykuł na temat modelu rc, zwróć uwagę na nazwy kierunków w których może się poruszać model)

– że po każdym locie musimy ładować baterię, i że najpewniej jest to bateria typu polimerowego – litowo-polimerowa, popularna nazwą w śród modelarzy to „lipol”, „pakiet”, (jaka jest pojemność baterii? ile na tym polatasz? czy do większego modelu też będę mieć ładowarkę?)

– że model musi posiadać śmigła, silniki, elementy które będą to trzymać „w kupie” – czyli ramę,

– że podłączone jest to do płytki, która zarządza prądem, który napędza silniki – jest to kontroler (FC – flight controller),  który jest przymocowany na środku modelu to zwykle nazywane jest „center plate” czyli w wolnym tłumaczeniu płyta centralna.

Mam nadzieję, że parę rzeczy się wyjaśniło, już wnet kontynuacja artykułu!

 

    • Hej, ja kupuje części i modele głownie w abc-rc.pl. Linki do paru sprawdzonych sklepów także umieściłem w dziale linki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.