Press "Enter" to skip to content

FPV

Maciek 1

FPV – („First Person View”) – widok z pierwszej osoby, jest to w modelarstwie określenie latania modelami zdalnie sterowanymi, w których zamontowana jest kamera a obraz jest transmitowany za pośrednictwem odpowiedniego nadajnika do odbiornika na ziemi, do którego podpięte jest zwykle jakieś urządzenie wyświetlające obraz. Zestaw modelarski do FPV można podzielić na dwie grupy elementów te na ziemi i te w modelu.

Typowe elementy, z których składa się zestaw FPV to:

W modelu:

 1. Oczywiście model, który będzie w stanie unieść dodatkowy sprzęt.
 2. Kamera – która będzie rejestrować obraz i przekazywać go na ziemię, czasami stosuje się dwie kamery, jedną tzw „płytkową” o niższej rozdzielczości (PAL, NTSC) do transmisji sygnału na ziemię, a drugą wysokiej rozdzielczości (HD) do nagrywania samego lotu. Oczywiście można stosować 2 w 1 czyli kamerę HD z wyjściem AV, która będzie nagrywać lot w HD i dostarczać obraz live na ziemię. Bardzo dużą popularność w tego typu zadaniach mają kamery GoPro, i dużo tańsza Mobius.
 3. Nadajnik Audio – Video – najczęściej nadający na częstotliwości 1.2Ghz lub 5.8Ghz, mały nadajnik AV, do którego podłącza się kamerę poprzez przewód AV-zwykle wystarcza sam sygnał video bez audio. Najpopularniejszymi nadajnikami są nadajnik Fox – 800, Oczywiście do nadajnika musi być podpięta odpowiedniej jakości antena.
 4. Wiadomo, bateria do zasilania nadajnika i kamery, może być dodatkowa.
 5. OSD – (On Screen Display) – jest to urządzenie które nanosi na obraz z kamery transmitowany na ziemię informacje o locie. Do tego urządzenia zwykle doprowadza się sygnały z GPS – wspomaga np powrót do bazy, baterii – poziom zużytego prądu i napięcie pakietu, sygnał z barometru (pomiar wysokości), wariometr (informacja o opadaniu, wznoszeniu), akcelerometru (informacja o sztucznym horyzoncie – nachyleniu modelu) itp.
 6. Pan-tilt, gimal – jest to osprzęt, który wspomaga pilota poprzez stabilizację kamery, i/lub umożliwia jej ruch w kilku osiach, dzięki podpięciu dodatkowych sygnałów do serw/silników. (np z head trackera)
 7. Konwerter HDMI -> AV,  czasami kamera którą chcemy użyć posiada jedynie wyjście HDMI, więc aby można było uzyskać sygnał video, nadający się do przesłania na ziemię należy go przekonwertować, istnieją niewielkie płytki która łatwo można zamontować np na aparacie typu Nex i wyciągnąć z niego sygnał AV.

Urządzenia na ziemi:

 1. Odbiornik Audio – Video – musi pracować na tej samej częstotliwości i kanale co nadajnik w modelu.
 2. Antena – na ziemi stosuje się różne anteny by odbierać sygnał z modelu, często z anteną współpracuje tracker antenowy, wspomaga on pilota poprzez śledzenie modelu (antena obraca się dzięki zamontowaniu jej na odpowiednim mechanizmie) – śledzenie opiera się na odpowiedniej interpretacji  siły sygnału z nadajnika (RSSI –Received Signal Strength Indication)
 3. Monitor lub gogle – system do wyświetlania odebranego obrazu, można stosować monitory lub wygodniejsze w obsłudze – gogle. Na rynku popularnymi są gogle FatShark, z gotowymi zestawamia FPV, lub też Skyzone. Dobrej jakości monitor i gogle powinny mieć rozdzielczość analogiczną do sygnału najlepiej 640×480 lub większą.
 4. Dodatkowym elementem na ziemi może być frame grabber  za pomocą którego przekonwertujemy analogowy sygnał video na cyfrowy i zapiszemy np na dysku komputera.
 5. Video recorder – czyli nagrywarka, która, bez udziału dodatkowego komputera jest w stanie nam zapisać sygnał z odbiornika.
 6. Head tracker – urządzenie zamontowane np w goglach przekazujący ruchy głowy do pan tiltu z kamerą zamontowaną w modelu, dzięki niemu można „rozglądać” się ruszając głową, tak jak byśmy znajdowali się w samolocie. Takie rozglądanie bardzo ułatwia pilotowi orientację w przestrzeni tym samym sprawia że lot jest bardziej realistyczny.
 7. Bateria – oczywiście, na ziemi też trzeba czymś zasilić cały osprzęt, przydatnym jest jakiś akumulator żelowy lub pakiet LiPol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.