Press "Enter" to skip to content

Chowane podwozie do modeli multicopterów

Maciek 2

Jednym z elementów każdego modelu latającego jest podwozie, to na nim nasz model stoi na ziemi i to ono powinno 🙂 mieć pierwszy kontakt z ziemią przy lądowaniu.

W sklepach modelarskich bez problemu dostaniemy proste podwozia wykonane z tworzywa sztucznego, które do większości zastosowań w zupełności wystarczą. Ja jednak wybiegając w przyszłość chciałem rozpoznać temat składanych podwozi. Jedną  z zalet takiego podwozia jest to, że nie wchodzi nam ono w kadr kamery, którą możemy mieć podwieszoną pod modelem. Przeszukując sklepy doszedłem do wniosku, że coś tu jest nie tak …cena większości z nich jest wręcz zaporowa. Najczęściej są to rozwiązania opierające się o tzw serwa podwoziowe, tutaj przykład ze sklepu http://www.goodluckbuy.com/:

Serwo podwoziowe
Serwo podwoziowe
Pozostałe elementy to zawsze jakieś rurki pręt i kawałek laminatu np węglowego … banał. Sam element to wydatek od 10$ – 40$ i więcej, w zależności od przeznaczenia (istotny ciężar modelu). Dla mnie cena i to, że ciężko takowe serwa dostać w Polsce oznaczają jedno – trzeba wymyślić coś tańszego i prostszego.

Jak zrobić tańsze chowane podwozie do modeli?

Najprościej mogło by

  1. wykorzystywać zwykłe serwa analogowe – tanie i dostępne na miejscu
  2. pozostałe elementy to już kwestia gustu i dostępności – rurki aluminiowe, węglowe, laminatowe, drewniane itd….
  3. Mechanizm musi być niezawodny i dawać bezpieczeństwo w razie braku prądu lub przy Fail Safe
  4. Nie powinien narażać/przeciążać serwa przy lądowaniu

Szukałem, rysowałem, kombinowałem i jedno z ciekawych rozwiązań znalazłem u modelarza na tej stronie: http://www.bartonhewsons.me.uk/home/modelflying/scale/welkindiary.html jednakże jest tu sporo części, które nieco komplikują sprawę i wtedy wpadłem na tę stronę:

https://grabcad.com/library/retractable-landing-gear–1

Mechanizm składanego podwozia
Mechanizm składanego podwozia
Mechanizm składanego podwozia
Mechanizm składanego podwozia
Fazy mechanizmu składanego podwozia
Fazy mechanizmu składanego podwozia
To rozwiązanie jest właściwie idealne i tą drogą będę szedł w przypadku mechanizmów dla podwozia

 

Rozwiązanie jest idealne w swej prostocie i funkcjonalności oraz daje duże pole do popisu dla modyfikacji i zastosowań, obrazki mówią same za siebie.

 

  1. Andrzej2 Andrzej2

    Cześć, od nie dawna zainteresowałem sie modelerstwem i zacząłem składać swój własny model RC. Jak na razie zbieram wszystkie potrzebne części, http://www.ematador.pl/Przewod-Silikonowy-10AWG-Czerwony – jestem na etapie wyszukiwana silikonowych przewodów, które będą najbardziej odpowiednie aby wytrzymały? Co Pan sądzi o tym wyżej?

  2. Przewód dobry, ale oczywiście zależy do czego, taki przewód jak najbardziej jest dobry do rozprowadzania zasilania od baterii do powerboardu, miejsca zasilania np. wielu regulatorów, tam gdzie potrzeba przenosić spore prądy chwilowe, 10AWG jest to dosyć gruby kabel. Tabela dla oznaczeń amerykańskich znajduje się na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge i wg niej można dobrać odpowiednie kable do modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.