Chowane podwozie do modeli multicopterów

Jednym z elementów każdego modelu latającego jest podwozie, to na nim nasz model stoi na ziemi i to ono powinno 🙂 mieć pierwszy kontakt z ziemią przy lądowaniu.

W sklepach modelarskich bez problemu dostaniemy proste podwozia wykonane z tworzywa sztucznego, które do większości zastosowań w zupełności wystarczą. Ja jednak wybiegając w przyszłość chciałem rozpoznać temat składanych podwozi. Jedną  z zalet takiego podwozia jest to, że nie wchodzi nam ono w kadr kamery, którą możemy mieć podwieszoną pod modelem. Przeszukując sklepy doszedłem do wniosku, że coś tu jest nie tak …cena większości z nich jest wręcz zaporowa. Najczęściej są to rozwiązania opierające się o tzw serwa podwoziowe, tutaj przykład ze sklepu http://www.goodluckbuy.com/:

Serwo podwoziowe

Serwo podwoziowe

Pozostałe elementy to zawsze jakieś rurki pręt i kawałek laminatu np węglowego … banał. Sam element to wydatek od 10$ – 40$ i więcej, w zależności od przeznaczenia (istotny ciężar modelu). Dla mnie cena i to, że ciężko takowe serwa dostać w Polsce oznaczają jedno – trzeba wymyślić coś tańszego i prostszego.

Jak zrobić tańsze chowane podwozie do modeli?

Najprościej mogło by

  1. wykorzystywać zwykłe serwa analogowe – tanie i dostępne na miejscu
  2. pozostałe elementy to już kwestia gustu i dostępności – rurki aluminiowe, węglowe, laminatowe, drewniane itd….
  3. Mechanizm musi być niezawodny i dawać bezpieczeństwo w razie braku prądu lub przy Fail Safe
  4. Nie powinien narażać/przeciążać serwa przy lądowaniu

Szukałem, rysowałem, kombinowałem i jedno z ciekawych rozwiązań znalazłem u modelarza na tej stronie: http://www.bartonhewsons.me.uk/home/modelflying/scale/welkindiary.html jednakże jest tu sporo części, które nieco komplikują sprawę i wtedy wpadłem na tę stronę:

https://grabcad.com/library/retractable-landing-gear–1

Mechanizm składanego podwozia

Mechanizm składanego podwozia

Mechanizm składanego podwozia

Mechanizm składanego podwozia

Fazy mechanizmu składanego podwozia

Fazy mechanizmu składanego podwozia

To rozwiązanie jest właściwie idealne i tą drogą będę szedł w przypadku mechanizmów dla podwozia

 

Rozwiązanie jest idealne w swej prostocie i funkcjonalności oraz daje duże pole do popisu dla modyfikacji i zastosowań, obrazki mówią same za siebie.

 

2 myśli nt. „Chowane podwozie do modeli multicopterów

  1. Maciek Autor wpisu

    Przewód dobry, ale oczywiście zależy do czego, taki przewód jak najbardziej jest dobry do rozprowadzania zasilania od baterii do powerboardu, miejsca zasilania np. wielu regulatorów, tam gdzie potrzeba przenosić spore prądy chwilowe, 10AWG jest to dosyć gruby kabel. Tabela dla oznaczeń amerykańskich znajduje się na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge i wg niej można dobrać odpowiednie kable do modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.