Press "Enter" to skip to content

Goldy

admin 0

Goldy – popularna nazwa wtyczek używanych przez modelarzy do łączenia kabli między silnikami, regulatorami a pakietami zasilającymi. Mogą występować w kilku rozmiarach, od małych 1,5mm średnicy do większych 3mm lub 5mm itd. (na zdjęciu wtyczki 4mm i 3mm i T-konektor – męski) Należy zastanowić się jaką średnicę wtyczek użyć do odpowiedniego rodzaju kabla, np do pakietów zasilających zwykle musi być to większy gold z uwagi na większa średnicę kabla zasilającego. Przy połączeniach silnik – regulator ta średnica może być dużo mniejsza (przy mniejszych silnikach) więc np nie ma sensu używania dużego 5mm golda.

Uwaga: Przy lutowaniu, ja używam obu wtyczek żeńskich do kabli w pakietach, dodając rurki termokurczliwe odpowiednich kolorów czerwony „+” i czarny „-„.  Dzięki takiemu ułożeniu nie grozi nam przypadkowe zwarcie końcówek gdy pakiet leży gdzieś w szafce, co może grozić nawet wybuchem pakietu.

Na różnych forach czytałem, że bardziej praktyczne jest użycie wtyczki męskiej i żeńskiej, co pozwala łączyć pakiety szeregowo, ale ja na razie nie planuję używać większej ilości pakietów do jednego modelu.

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.